Obrázek v hlavičce
PDFTiskEmail

Léto v Ádru

 

IMG_6926_DxO Protože v Ádru je v létě stejně nejlíp,  jezdíme sem co to dá... Psychohra na nejvyšší úrovni, kde se sice nedají nalízt body do deníčku, ale dá se tady nakouknout do nejtemnějších hlubin vlastní duše, jak praví klasik. Myslím tím všechny zdejší morálovky, spáry, rajbasy a prvovýstupy, co vám o vás a vašich možnostech na prvním konci řeknou to, co možná ani nechcete slyšet. A že to tady někoho nebaví? Výmluvy. Zdejší vyšší dívčí  totiž dostane každýho!

 

 

 

 

 

 

Vzhledem k tomu, že jsem letos byl v Ádru fakt hodně často, vezmu to na díly a pozpátku, abych se dostal ke všemu.

Díl první: třídenní víkend kolem Sv. Václava.

Na Pálavě se už touhle dobou rozjíždí burčákové šílenství, ale tady začínají díky ochlazení teprve teď optimální podmínky, takže volba je jasná. Čekají nás tři dny plechu a toho je potřeba využít. Kromě Václava nesvatýho Šatavise se mnou přijíždí ještě ufon Stoupa, takže se budou podnikat vážnější kousky, to tak vypadá. Dneska vychází řada na mě a tak dumám, do čeho se pustit. Mám už dlouho na seznamu Čáru fixem na Dědka a pořád z něj nechce zmizet. Jasná linie na pěší zóně co budí respekt jak svou architekturou, tak odjištěním. Dá se chodit kolem s hlavou skloněnou a koukat do země ještě nějakou dobu, nebo se do toho pustit...

 

_MG_6750_DxO

 

Vzhledem k tomu, co mají na playlistu na tenhle víken nachystaní kemorádi, nevím co jinýho bych vybral, takže trochu mimo vlastní přesvědčení jestli dělám dobře, ale jdu na to. Sokolíček z věžky pod prvním se mi nikdy moc nelíbil a ani zblízka to není lepší. Rady Mocana, že čím vejš tím lepší se mi v konfrontaci s tím co vidím moc nezdají a kontroluju dopad. V případě pádu pod prvnim napřed na věžičku a pak do komína za Stoupou, super vyhlídky. Ze stoje dávám hned plocháček na jednoducho a nakukuju nesměle dál. Levá noha jakžtakž pod sebou ve spárce a pravačka na tření v oselené placce. Sokol ubývá a zbývaj z něj dvě obliny na bočák, jedna lepší, druhá nic moc. Vracím se a koukám, kde vynechávám to madlo a mám dojem, že mi zase lhali. Vejš už nezaložím nic, to je mi jasný. Nojo, takže jako vždycky...

Vyrážím znova, nabírám lepší bočák pravačkou a zvedám levačku pod sebou vejš, pravou nohou dorovnat dveře o obliny a levou nahoru. Už se nevrátím ani náhodou takže začínám chápat to - čím vejš, tím lepší. Sokol má v sobě zoubek, takže cpu nohyco nejvejš a snažím se nepanikařit. Ještě dvě tempa a naštěstí mám první kruh, fuj to sem se orosil!

 

_MG_6749_DxO

 

K dalšímu trochu horší oblez, z hrany na pravačku do bočáku vlevo, přeťapat nohama a podél bočáků pořád doleva, moc nekoukat pod sebe a rychle cvaknout druhej.

 

_MG_6754_DxO

 

Další bouldřík v oblezu a doprava do kyzíků, horší nohy a ne moc čitelným směrem nahoru k dalšímu. Tady se dá snadno upadnout, což nakonec předvádím třikrát, nejdál z cvakacího bočáku těsně pod třetím. Začíná nepříjemně svítit, takže nestát, nelelkovat, Anče Kubo Hajnej, nahoru!

 

_MG_6759_DxO

 

Ještě kousek nepříjemně soleništěm doprava k hraně a přes poslední kolečko rajbasem a pak už je pokoseno. Po dvou hodinách už slaňujeme z vršku a já jsem spokojenej, jak jsem si užil den. V knížce prostá informace AF IXb, Morávek x Mocek 1987. No servus, pašáci.

 

_MG_6762_DxO

 

Další kousek co kolem něj chodíme taky dost dlouho se jmenuje Berušky. Nenápadnej název, ale kdo ví o co jde, ten ví svoje a na klasifikaci VIIIc moc nekouká. Spárovka co budí respekt, vede na Brusinku a letos má díky suchýmu létu supr proschlej nástup, což není vždycky.

 

_MG_6703_DxO_2

 

Šatavis šteluje ve spodní trhlince dvě smyčky na jednoducho, v kterých bych rozhodně nechtěl štandovat a dává zdvořilostně přednost Stoupovi, co už tady zapytlil před lety a dějou se věci. Dvě pentle pár metrů nad zemí jsou jedinou jistotou pro přechod doleva do další spáry, ale pak nastává v jištění vzduchoprázdno až ke kruhu, kterej je na sólo secsakra vysoko. Atlet odlízá mimo dosah smyček a správně vyhodnocuje, že cesta zpátky už nevede. Naštěstí k naší úlevě nikde nesmekne a za stálého chvění cvaká. Fuj.

 

_MG_6707_DxO_2

 

Jsme rádi, že nemá Stoupa nožičky zaražený do p... a ladíme další postup. Stoupa průzkumně nadlízá, ale po přestálých traumatech nemá moc chuť pokračovat, takže - střídají Švédové, střídáme i my, jak by řek komentátor. Šatavis ví že je řada na něm, koneckonců je to náš spárovej rutinér, tak ať se tuží.

 

_MG_6716_DxO_2

 

Další a poslední kruh je opět někde v nekonečnu a je potřeba lízt a nekoukat moc pod sebe. Šatavis ukazuje zač je v pardubicích perník a jede jako stroj - sice vydává zvuky, ale udržuje konstantní rychlost. Při jištění je skoro lepší se dívat jinam, ale při focení to jde dost blbě... Cvaká kruh a pouští do práce mě, po troše spekulování vyladím nález do žlábku, odšpuntovávám odpad plnej napadanýho jehličí a s vidinou letu jen do kruhu a ne na zem dobývám vršek. On to ten Cigán asi fakt uměl v tom osmdesátým, když to dělal... Vykřičník u cesty je na místě, k prvnímu na zem, k druhýmu potenciálně taky.

 

_MG_6727_DxO_2

 

Další den si vybírá Stoupa Miss 89 bez IXb na Řepu a vyrážíme k další lahůdce, co se moc neleze. Stoupa srdnatě nalízá a já shora brejlím do Canonu. Doteď nevím, jestli takhle nalízá z neznalosti, nebo že má navrch, nicméně k prvnímu je to dost nepříjemný, jak se posléze na druhým konci přesvědčím. S respektem dává dál, ikdyž spárky celkem jdou, nejhorší je vždycky přechod do další.

 

_MG_6642_DxO_2

_MG_6646_DxO_2

 

Svižně afuje spodek kolem spár a  nakonec i těžší stěnovou druhou půlku a pouští Šatavise na dolez vršku. Ten opět učebnicově vyleze spárky a problémy nachází až v lištách nahoře. Přímou rajbasovou variantu vršku dává hned a my mu pro dnešek vyplňujeme okýnko bobříka rajbasu. Další parádní cesta !

 

_MG_6670_DxO_2

_MG_6673_DxO_2

_MG_6660_DxO_2

 

 

Díl další: Prváče.

Když je čas i nálada, pouštíme se i do vlastních projektů. Je teda pravda, že každej prvovýstup je ukrutnej žrout času, nemluvě o nervech. Někomu připadá zavrtávání a následný sednutí do navrtáváku v devítkovým terénu jako rutina, mě, co to dělám párkrát do roka, teda rozhodně ne... Nicméně je fakt, že i přes ty nervy je to hra docela návyková. Pro mě určitě nová dimenze toho, jak si zase trochu zabrnkat na nervy.

 

jpg_adr

Domov důchodců - Poslední tažení VIIIc

 

Nejtěžší novej kousek co se nám letos povedl je Kobra 11 na Hadí, obligátní klasifikace IXc AF, vkuse to bude typicky adršpašská kulatá desítka. Při lezení Dubčekovy spáry koukáme na možnost po pár metrech odbočit doprava přes kyzy k hraně, a pak lehce položenou kulatou hranou přes čtyři kruhy až nahoru. Nakonec tady trávíme čištěním, padáním a výrobou asi 5 dní, ale co by člověk pro sebe neudělal... Bohužel se při prváči ve dvou blbě fotí, tak jen tyhle dvě fotky z mobilu pro dokumentaci.

 

IMG_6871_2

DSC_0321_2

 

Krásná věc se nám povedla na Čarostřelce, dole širočina přes převis na nástupu, pak kus Levou údolní spárou  na věžičku, bouldr kolem kruhu na hraně a doleva do Kaskadérské, moc se neohlížet a nahoru ke slaňáku. Zase chyběl foťák, takže jenom slovně: Čarostřelec - Těsně vedle.. VIIIb Ádrklasa, takže opatrně.

Na další věc mě angažoval do práce Mocan, pořád stejnej divočák, co má na svědomí polovinu cest v Ádru. Než se stihneme s Jurou na nástupu vybalit, už si to mastí bez jištění spárou na věžičku a buší první kruh.

 

IMG_6900_DxO

IMG_6908_DxO

 

Je řada na mě, z police těžce do spárky a nepříjemnou prstovkou nahoru pod kulatou věžičku. Dávám další a pak i na hraně smyku odlízám na věžku, čímž končí moje role a dobírám všechny nahoru k sobě.

Další kruh z police, těžce nahoru a doprava ke kruhu Pilířové a už kousek na vršek.

Sokolí jehla - Cesta starých sokolů IXa   Jonák x Mocek x Nešpor

 

IMG_6913_DxO

 

Další rozdělávku máme znova společně s Šatavisem, čert ho vem i s jeho úchylkou pro širočiny. Mravenčí hora je ráj spárařů a v údolce jsou už karty dlouho rozdané, ale zpoza rohu vpravo za Převislým sokolíkem objevil nevylezenou širokou obludu, kterou se dá dostat na věžičku vlevo ve dvou třetinách zdi. Odsud hodně strmou holou plackou směrem k další širočině, která začíná zničeho a tou pár metrů na vršek. Velkou radost z plánu teda nemám, je mi jasný, že se tady zasekneme... Ani Václav nejeví ve spáře známky nadšení, nicméně dává kruh a ropuchou dolízá na věžičku, kde vrtá další. Pěkně to shrnul Stoupa svou objevnou větou - Já teda nevím jak vy, kluci, ale mě připadá to spárový lezení takový namáhavý...Jak vzápětí zjišťuju na druhým, tak mě asi taky.

 

IMG_0085_DxO_2

IMG_0090_DxO_2

 

Jako domnělej rajbasovej specialista mám teď zabrat, odlízt holou zdí a nejlíp zavrtat někde u spáry, kterou vyběhneme na vršek aby bylo hotovo a nemuseli jsme už znova lízt spodek. Super. Během čištění nad kruhem moc nechápu co se po mě chce, natož abych někam odlezl. Rajbas nemá s rajbasem nic společnýho, je třeba ushybovat náznaky oblin přes bříško pod nohama. Každej mírnej nástin odlezu končí s nohama kolem kruhu skluzem zpátky na polici a nakonec dáváme další kruh ze stavění. Bohužel ani ten tady nic neřeší, protože tady je bouldr někde kolem IX-X a vysvobozuje nás odsud až déšť, takže se příští rok máme na co těšit.

 

IMG_0097_DxO_2

IMG_0094_DxO_2

 

 

 

Díl třetí: jdem si něco vylízt.

Jo, ještě na něco jsem si vzpoměl, můj osobní návod na použití průvodce Adršpach! Nalistuju cestu, kouknu se na klasifikaci (samozřejmě nevěřím...) a připočítám dva stupně nahoru. Podle toho se psychicky připravím a ještě se mi nestalo, že bych se spletlSmile

 

 

_MG_5563_DxO_2

Zub- Hubařská IXa

_MG_5571_DxO_2

_MG_5576_DxO_2

IMG_4574_DxO_2

Cézar- Zip VIIIc

IMG_4563_DxO_2

IMG_4697_DxO_2

Slaninova - Memento mori VIIIa

IMG_4713_DxO_2

Annapúrna - Prckova porucha IXa

IMG_6864_DxO_2

Dvorská - Stopy v římse VIIIb

IMG_6847_DxO_2

_MG_2341_DxO_2

Medusy - Kraken VIIIc

_MG_2334_DxO_2

IMG_4691_DxO_2

Cimbuří - Krevní msta VIIIa

IMG_6934_DxO_2

Hříbek - Kurský oblouk VIIIc

IMG_6918_DxO_2

Ještěrovo křídlo - Hotelový účet IXa

IMG_4707_DxO_2

Annapůrna - Monzunová VIIb

_MG_6693_DxO_2

Falus - Mámin sen VIIIb

IMG_4500_DxO_2

Laňka - Odpolední laskominka VIIIa

IMG_4480_DxO_2

IMG_6702_DxO

 

Prostě si užíváme!

 


 

Přidejte svůj komentář

BoldItalicUnderlineStrikethroughSubscriptSuperscriptEmailImageHyperlinkOrdered listUnordered listQuoteCodeHyperlink to the Article by its id
Very HappySmileWinkSadSurprisedShockedConfusedCoolLaughingMadRazzEmbarrassedCrying or Very SadEvil or Very MadTwisted EvilRolling EyesExclamationQuestionIdeaArrowNeutralMr. GreenGeekUber Geek
Vaše jméno:
Titulek:
Komentář:
  Ověřovací kód. Pouze malá písmena bez mezer.
Ověřovací kód: